Çoğu kişi simetrik internetin ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmiyor. Söylemek gerekirse simetrik internet, kablosuz olarak sunulan ve son derece avantajları bulunan hızlı internettir. Adından da anlayacağınız gibi her tarafı eşit internet anlamına gelmektedir. Yani indirme ve yükleme hızı birbirine eşittir. Ayrıca hiçbir zaman yükleme hızı ile indirme hızı birbirlerinden etkilenmez. Böylece hızda düşüklük yaşanmaz. Bu bağlamda en çok kurumsal işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Tabii bireysel internet paketlerinin bulunduğunu da söylemek gerekiyor. Gerçekten tercih edilebilecek bir hizmet olması size de iyi gelecektir. Peki ama simetrik internet nasıl çalışır, hiç merak ettiniz mi? O halde bu sorunun cevabını yazının devamında ayrıntılı olarak bulacaksınız.

Simetrik İnternetin Çalışma Mantığı

Öncelikli olarak kurumsal işletmeler tarafından daha fazla tercih edilen ve yıllık olarak fatura ödemesi gerçekleştirilen simetrik internet, çok basit bir mantık ile çalışır. Aynı ağa kaç kişi bağlanırsa bağlansın hızda düşme yaşanmaması onun en temel mantığıdır. Bunun yanında bağlantının kopmaması da bir diğer temel düşüncedir. Tabii bunlardan önce çok fazla kişinin aynı ağa rahatlıkla bağlanabiliyor olmasıdır. Ekstradan söylemek gerekirse bir işletmedeki kişilerin yükleme yaparken aynı anda indirme de yapmalarına olanak tanımak da bulunmaktadır. Örnek olarak otelleri gösterebiliriz. Binden fazla kişinin aynı ağa bağlı olması ve sürekli olarak aktif olmaları internet hızını neden düşürmüyor? İşte bu nedenle düşürmüyor. Peki siz de simetrik internet kullanmak ister misiniz?

Simetrik İnternet Fiyatları Yükselecek

2018 yılında biraz olsun simetrik internet fiyatlarında yükselme olacak. Yani aylık ve yıllık bazda ödenen faturalara zam gelecek. Doğal olarak şikayet de beraberinde gelecek ancak gerekli bir zammın yapılacağını söyleyebiliriz. Unutmamalısınız ki tüm beklentileri karşılayabilecek bir hizmetten bahsediyoruz. Fiber altyapısı çoğu yerde bulunmadığı için siz de evinizde bireysel kablosuz simetrik internet paketi kullanabilirsiniz. Örneğin kullandığınız kablosuz internete ödediğiniz miktarın en fazla %25 fazlasını simetrik internete ödersiniz. Yani kablosuz internette 100 TL fatura ödüyorsanız, simetrik internete geçince aylık ödemeleriniz 125 TL olur. Bu da hizmet kalitesi ile bağdaştığında az bile gelebilir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir