Hepimizin evinde internet bağlantısı olarak kullandığı kablosuz internet bazen problem yaşatmaktadır. Bu gibi durumlarda en etkili çözüm yönteminin hangisi olduğu meydana gelen sorun ile doğru orantılıdır. Kablosuz internet sorunları için birbirinden farklı çözüm önerileri sunulmakta ve de kullanıcılar bunları öğrenmek için internet üzerinden araştırmalar yapmaktadır. Bu nedenle sizler için bu yazımızda herhangi bir bağlantı sorunu ile karşı karşıya geldiğinizde izlemeniz gereken adımlardan bahsedeceğiz. Evinizde yer alan Wi-Fi ağı üzerinden akıllı cihazlarınızdan ya da bilgisayarınızdan bağlantı sağlayamıyorsanız gelen ağ hattında bir takım sorunlar meydana gelmiş olabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu mevcut bütün cihazlarınız üzerinden internete girmeyi denemektir. Denemeyi gerçekleştirdikten sonra hiçbir cihaz üzerinden erişim sağlayamıyorsanız İnternet Servis Sağlayıcısı hizmeti aldığınız şirketin müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeniz gerekir.

Müşteri Hizmetleri Üzerinden Sorun Çözümü

İnternet servis sağlayıcınıza ait müşteri hizmetleri numarası genellikle modeminizin üzerinde yer almaktadır. Ya da ikinci bir çözüm mobil cihazınızda hücresel ağınızın var olması durumunda tarayıcı üzerinden numaraya ulaşmaya çalışmaktır. Eğer bu numaraya modem üzerinden ulaşamıyorsanız ve de bağlanabileceğiniz alternatif internetiniz bulunmuyorsa sözleşme evraklarınıza göz atabilirsiniz. Müşteri hizmetlerini aradıktan sonra meydana gelen sorunun ne kadar süredir var olduğunu söylemeniz önemlidir. Her kişinin başına gelen erişim probleminin nedeni farklı olduğundan müşteri hizmetleri daha iyi analiz yapacaktır. Bunun yanı sıra konuştuğunuz temsilcinin size söylediği yönlendirmeleri tam ve eksiksiz yerine getirmeniz gerekir. Anlamadığınız bir işlem olduğunda defalarca sorabilirsiniz.

Kablo Probleminden Kaynaklı Sorunlar

Bazen servis sağlayıcınız müşteri hizmetleri tarafından kontrol edilip herhangi bir sorun olmadığı yönünde bilgilendirme yapıldıysa sorun kablolardan kaynaklı olabilmektedir. Bu sebeple evinize gelen kablonun hasara uğramadığından emin olmanız gerekir. Bunun yanı sıra modeme bağlı kabloların da çıkma ihtimali söz konusudur. Tüm kontrollerin yapılması sorunun analiz edilmesi ve çözüme kavuşması açısından önemlidir. Bağlantı hatası tek bir cihazınızda yaşanıyorsa bu cihazınızdan modeminize ait ağ bağlantısını kesmeniz ve yeniden bağlanmanız gerekir. Bazen bu yöntem kısa sürede işe yaramaktadır. Bir de erişim problemlerinde sinyal gücü de önemlidir. Modeminizi evinizin her yerine sinyal gönderebileceği konuma koymanız tavsiye edilmektedir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir