İnternet kullanırken hız problemi yaşıyorsanız bunun birden fazla nedeni olabilir. Birçok insan hizmet aldığı kurumun vaat ettiği hıza ulaşamadığından yakınmaktadır. Nedenini bulmadan ne yazık ki çözüme ulaşmanız pek mümkün olmayacaktır. Kulaktan dolma bilgiler ile size ait olmayan nedenler hakkında çözüm yolunda çaba göstermek hiçbir zaman işinize yaramaz. Ancak çok şanslı iseniz bir başkası ile aynı soruna maruz kalmış olabilirsiniz. Bu nedenle sorunun nedenini çözmek adına birkaç kontrolde bulunmanız gerekir. İnternet hızınızın etkenlerinden birisi de evinize gelen kablo bağlantısı olabilir. Kablolarınızda herhangi bir ek ya da ezilme durumunda hızınız düşecektir. Size ait olan porttan evinize gelen kabloyu takip ederek bu durumun analizini yapabilirsiniz. Eğer sorunun buradan olduğunu düşünüyorsanız bir elektrikçi yardımıyla kabloyu yenilemeniz gerekir.

Adil Kullanım Kotası Aşımı

İnternet Servis Sağlayıcısı hizmeti aldığınız kurumdan tercih ettiğiniz paket için belirlenen adil kullanım kotası eğer dolduysa internet hızınız belirli oranda düşebilmektedir. Bu nedenle ay içerisinde yaptıklarınızı göz önünde bulundurarak ya da internet üzerinden kullanım miktarınızı öğrenerek bu sorunu teşhis edebilirsiniz. Bu durumda ne yazık ki yapılacak bir çözüm yoktur. Ek paket satın alma ihtimaliniz varsa dilerseniz böyle bir çözüme gidebilirsiniz. Fakat bunun dışında ayın bitmesini yani paketinizin yenilenmesini beklemek zorunda kalırsınız. Bunun dışında hız sabitlenme gibi bir durum da söz konusudur.

Hız Sabitlenme İşlemini Kontrol Edin

Bazı durumlarda size gelen internet hizmetinin hızı sabitlenmiş olabilir. Bu nedenle de sizin bağlantı hızınız düşebilmektedir. Bağlantı hızınızı internet servis sağlayıcınızı arayarak teyit ettirebilirsiniz. Size verilen hizmet kapsamında internetinizin hızı sabitlenmiş ise yükseltmeyi talep edebilirsiniz. Böylece karşılaştığınız sorun ortadan kalkacaktır. Sorununuzun hız sabitlemesinden kaynaklandığını öğrenmek için hız testi yapabilirsiniz. Sürekli aynı hızda çıkıyorsa demek ki konu için çözüme bu yönden yaklaşmanız gerekecektir. İnsanların günlük internet ihtiyacını karşılayan kablosuz bağlantılara kaç adet cihazın bağlı olduğu da hızın düşmesine etken olan bir durumdur. Aynı modeme 4-5 cihaz ya da daha fazlası bağlanıyor ve herkes interneti aktif bir şekilde kullanıyorsa hızın düşmesi kaçınılmaz bir olaydır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir