Teknolojinin gelişmesi ile elektrik ve su kadar gerekli bir diğer ihtiyaç da evlerdeki internet bağlantıları oldu. Günümüzde akıllı telefonlar ve elektronik cihazların birçoğunda internet bağlantısı gereklidir. Bu nedenle neredeyse her evde kablosuz internet ihtiyacı doğmaktadır. Abonelerin kendi tercihine göre seçtikleri paketlerin hızları ve aylık ödemeleri farklı olmaktadır. Genellikle internet servisi veren kurumlar aylık sınırsız interneti belirli bir kotaya kadar istenen hızda sağlar. Bu kota kullanıcılar tarafından aşıldığında hız düşer. Aboneler internete girmeye devam ederler fakat hızın yavaşlaması ne yazık ki istenilen verimi vermeyecektir. Bu konuda kurumlara sık sık şikayetler gelmektedir. Aylık kotanızın dolmasında belirli nedenler söz konusudur. Özellikle evlerde yer alan kablosuz internete bağlanan cihaz sayısı kotanın çabuk dolmasında ve hızın düşmesinde önemli bir etkendir.

Kablosuz Ağa Bağlanan Cihazları Kontrol Edin

Evinizde yer alan Wi-Fi ağına bağlanan cihazların sayısını belirli aralıklarla kontrol etmenizi öneririz. Etraftaki insanların sizin modeminizin şifresini kırmaması için uygun koruma içeren şifreler tercih etmeniz gerekir. Günümüzde modem şifresini kıran bilgisayar ve telefon programları mevcuttur. Bu nedenle sizin izniniz dahilinde olmayan cihazların bağlanması durumunda modeminizin şifresini güncellemeniz gerekir. Böylece hem hızınız artar hem de kotanızı daha verimli şekilde değerlendirmiş olursunuz. Mobil cihazınızdan ya da bilgisayarınızdan herhangi bir siteye erişim konusunda sorun yaşıyorsanız kotanızın dolup dolmadığından emin olmanız gerekir. Abone olduğunuz kurumun müşteri hizmetlerine ulaşarak bu bilgiyi öğrenebilirsiniz. Eğer kotanızın dolmadığından eminseniz genel bir sorun olabilir. Bu da kısa süre içerisinde kendiliğinden düzelecektir.

Bağlantı Sorunu İçin Kolay Çözümler

Modeminize kaç adet cihazın bağlı olduğunu biliyorsanız ve hızınızın bu sebepten dolayı düşmediğini düşünüyorsanız farklı sorunları aramaya başlayabilirsiniz. Müşteri hizmetlerinin kontrol etmesinin ardından bazen ağ üzerinde sorun olmadığı yönünde bilgilendirilir ve kendi başınıza ne yapacağınızı bilemezsiniz. Sizler için bu gibi durumlarda ilk önerimiz modeminize reset atmanız gerektiğidir. Tüm kabloları çıkartıp yeniden bağlayarak ışıkların tamamen aktif olmasını bekleyin. Sonrasında mobil cihazınız ya da bilgisayarınız üzerinden internete girmeyi deneyin. Eğer ışık yanıyor ve halen bağlantınız yok ise faturanızın ödenmiş olup olmadığını kontrol edin.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir