İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesine ilişkin olarak hazırlanan 5156 sayılı kanun gereğince bu yayınlar sebebiyle işlenen suçlar ile mücadele edilmesi hakkında geçtiğimiz yıllarda Meclis Genel Kurulu tarafından onaylanan değişiklikler meydana geldi. Torba kanun ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçirilen yeni yasadan günümüze 5156 sayılı kanunda ne gibi farklılıklar oluştuğunu sizlere bu yazımızda bahsedeceğiz. 2007 yılında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan kanun içerisinde erişime engelleme söz konusu olduğunda site sahipleri ile iletişime geçmeden içeriklerin kaldırılması gibi bir durum mümkün değildi. Bu nedenle internet yayıncısı önce uyarılmalı ve sonrasında yayıncı tarafından içerik kaldırılması gerçekleştirilmiyorsa ancak bu şekilde kaldırma işlemi uygulanıyordu.

Kullanıcıların Mağdur Olmaması İçin Alınan Önlemler

Düzenlenen yasada yer alan yeni maddelere göre eskiden mağdur olduğunu iddia eden kişilerin durumunda olanların internet sitesine erişme zorunluluğuna gerek kalmamıştır. Daha sınırları belirli olmayan özel hayat ihlali söz konusu olduğunda kullanıcıların tümü siteye başvuru yapmaksızın mahkemeye giderek içeriğin kaldırılmasını talep edebilirler. Eskiden var olan yasada mahkemelerin almış olduğu içerik kaldırma kararında bahsi geçen yayını yapmış olan internet sitesi gereken kaldırma işlemini kendisi yaptığı sürece yer sağlayıcıların herhangi bir yaptırım uygulamasına gerek yoktu. Fakat gelen yeni düzenlemeler ile beraber bu alandaki tüm kararların Erişim Sağlayıcılar Birliği adıyla hizmet veren örgüte ulaştırılması gerekiyor. Bu birlik hakkında kaldırma kararı olan içeriği alan adı ya da URL şeklinde bulunmuş olduğu sitenin haberi olmadan erişime engelleyebilir. Böylece kaldırma kararının verilmesinin ardından içeriğin sahibine yönelik bilgilendirme esnasında meydana gelen zaman kaybı da meydana gelmemiş oluyor.

TİB Sınırsız Yetki Sahibi Oldu

Yapılacak sansürleme ışık hızıyla devreye girecek ve ilgili kişilerin mağduriyeti önlenmiş olacak. Kanunun düzenlenmeden önceki halinde TİB ve BTK mahkeme kararı olmadan siteye ya da içeriğe erişimi engelleme yetkisine sahip değildi. Geçmiş yıllarda bu yasaklara rağmen bazen site engelleme işlemleri hukuksuz yollarla da meydana geliyordu. Fakat yine de yasalar bu durumun önüne geçiyordu. Dönemin Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan yeni yasa sebebiyle artık TİB sınırsız yetkilendirildi.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir